Czas II wojny światowej skrywa jeszcze wiele tajemnic. Jedna z nich to wspólna operacja brytyjskich i radzieckich służb specjalnych o kryptonimie „Whiskey”. Ponoć jej celem miało być zgładzenie Hitlera, a jaka jest prawda na temat tej ściśle tajnej akcji?

Literatura o tematyce II wojny światowej – zobacz

Najpewniej wielu sekretów II wojny światowej nie poznamy nigdy. W ówczesnym czasie na głównej scenie politycznej miejsce miały rozgrywki kształtujące historię świata. W tle działo się jednak równie wiele. Gdy walka toczy się o wpływy i władzę spodziewać można się wszystkiego. Za wcielone zło, które uruchomiło obrzydliwą, wojenną machinę, uznano Adolfa Hitlera. Nie on jedyny starał się jednak coś ugrać. Wojna zawsze przecież powołuje do życia całą hordę odczłowieczonych potworów.

Jedną z największych sensacji II wojny światowej ma obnażyć odtajnienie przez brytyjskie władze dokumentów dotyczących operacji „Whiskey”. Na temat tej akcji, z którą związek ma postać polskiego kapitana pilota Ryszarda Zygmuntowicza już teraz dowiedzieć możemy się całkiem sporo. Na początek nie wypada jednak nie przybliżyć portretu tej wybitnej osobistości.

Lubimy czytać powieści historyczne – sprawdź

Kapitan Ryszard Zygmuntowicz, rodowity skarżyszczanin, jest jednym z wielu polskich bohaterów wojennych. Pośród odznaczeń, które otrzymał, wymienić należy: Krzyż Virtuti Militari, cztery Krzyże Walecznych i najprawdopodobniej brytyjskie odznaczenie militarne Krzyż Wiktorii. Urodzony 27 grudnia 1915 roku kapitan Zygmuntowicz najpewniej uzyskałby jeszcze niejedno oznaczenie, gdyby nie tragiczne okoliczności, które zakończyły jego życie. Nim do tego doszło, wspominany bohater odbył solidną edukację, a w roku 1937 wstąpił do wojska. W czasie wybuchu wojny został mianowany podporucznikiem, a wojenne perturbacje pokierował jego losy najpierw do Rumunii, następnie do Libanu, a później Francji. W dalszych etapach służby kapitan Zygmuntowicz został odesłany do Wielkiej Brytanii, gdzie został pilotem 301. Dywizjonu RAF-u, choć z czasem jako ochotnik wstąpił do innego Dywizjonu pełniącego wiele akcji wywiadowczych. Dzięki temu między innymi odbył lot w okolice Końskich, gdzie zrzucono Cichociemnych oraz zaopatrzenie dla Armii Krajowej. Kapitan Ryszard Zygmuntowicz zginął w owianej tajemnicą katastrofie lotniczej Halifaxa.

Ściśle tajna operacja „Whiskey” – ostatni lot kapitana Zygmuntowicza

Na chwilę obecną z całą pewnością wiadomo, że operacja, której nadano kryptonim „Whiskey”, została przygotowana na drodze współpracy brytyjskich i radzieckich służb specjalnych. Tajemnicą nie jest również że wzięła w niej udział jednostka 138. Dywizjonu RAF, oraz że w ramach operacji, 20 kwietnia 1942 roku na pokład brytyjskiego czterosilnikowego bombowca – Halifaxa, jako pierwszy pilot wsiadł kapitan Ryszard Zygmuntowicz. Oficjalnie celem lotu miała być Czechosłowacja, ale samolot nie dotarł na miejsce. W nocy z 20 na 21 kwietnia rozbił się w Alpach na pograniczu niemiecko-austriackim. W katastrofie śmierć ponieśli wszyscy członkowie załogi oraz pasażerowie. Okoliczności tego tragicznego zdarzenia oficjalnie nie wyjaśniono nigdy. Pośmiertnie kapitan Zygmuntowicz został awansowany na kapitana i pochowany na brytyjskim cmentarzu wojennym w Dűmbach w Bawarii.

Prawdziwy cel akcji „Whiskey”

Istnieją uzasadnione wątpliwości odnośnie do ostatniego lotu Halifaxa. Czechosłowacja jako cel lotu mogła być jedynie przykrywką. Bardzo prawdopodobne, że bombowiec miał zrzucić agentów mających zabić Hitlera. Jednym z wielu dowodów mających potwierdzać tę teorię jest fakt, że samolot rozbił się nieopodal Berghofu, czyli alpejskiej kwatery, w której przebywał wówczas obchodzący urodziny Hitler. Znaczenie ma również, że na miejscu drugiego pilota zasiadał sam dowódca Dywizjonu, Komandor Walter Farley, który jako najwyższy rangą członek załogi mógł wydać rozkaz zmiany trasy lotu. Nie wiadomo także, skąd oraz w jakim celu na pokładzie znalazło się dwóch agentów NKWD. A to, że zgromadzone po stronie brytyjskiej oraz rosyjskiej dokumenty na temat zdarzenia do dziś są utajnione, zaostrza ciekawość, pozwalając przypuszczać, że było co ukryć.

Brytyjskie archiwa, w których przechowuje się informacje na temat operacji „Whisky”, mają zostać udostępnione w 2020 roku. Data odtajnienia tych znajdujących się po stronie rosyjskiej nie podano. Nie jest jednak pewne, czy dowiemy się cokolwiek. Do dziś nie potwierdzono przecież nawet, że kapitan Zygmuntowicz został odznaczony Krzyżem Wiktorii, a emisja filmu dokumentalnego na temat wydarzenia została zablokowana.

Jak zostało to już wcześniej wielokrotnie powiedziane; oznaczona kryptonimem „Whiskey”, ostatnia operacja, w której uczestniczył porucznik Ryszard Zygmuntowicz, była wspólnym przedsięwzięciem dwóch służb specjalnych antyhitlerowskiej koalicji; sowieckiego NKWD i brytyjskiego SOE. Celem tej operacji koordynowanej przez oficjalnego rezydenta sowieckiego wywiadu w Wielkiej Brytanii pułkownika Iwana Cziczajewa było przetransportowanie na terytorium III Rzeszy dwóch sowieckich agentów, którzy do Wielkiej Brytanii przybyli 11 lutego 1942 roku. – Piotr Jan Nasiołkowski  (Urodzinowy prezent dla Hitlera)

Urodzinowy prezent dla Hitlera” to książka będąca próbą wyjaśnienia prawdziwego celu operacji „Whiskey”. Autor, adwokat i pasjonat historii, Piotr Nasiołkowski wysuwa śmiałą hipotezę mówiącą, że prawdziwym celem operacji „Whiskey” mogło być zabicie Adolfa Hitlera. Książka jest efektem skrupulatnych, wieloletnich badań historycznych. To dlatego możliwe stało się ujawnienie zaskakujące puenty jednej z największych sensacji II wojny światowej, jaką jest cel wspomnianej operacji. Ponadto między innymi poznamy biografię kapitana Ryszarda Zygmuntowicza. Warto podkreślić, że treść książki jest dopełniona archiwalnymi fotografiami.

Piotr Jan Nasiołkowski adwokat zamieszkały w Skarżysku-Kamiennej, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Członek Izby Adwokackiej w Lublinie Lubelskiej. Historyk-hobbysta, znawca III Rzeszy. Autor dwóch bogato ilustrowanych archiwalnymi fotografiami książek historycznych: „Niedobry” oraz „Bombowa reedukacja”. Autor specjalizuje się w problematyce Września 1939, polskiego lotnictwa bombowego w Wielkiej Brytanii oraz prowadzonej przez aliantów w wojny powietrznej przeciwko III Rzeszy. Autor dwóch opartych na faktach jeszcze niezrealizowanych scenariuszy filmowych oczywiście także o tematyce historycznej. Wkrótce także dwutomowa pozycja – Krajobraz wrześniowej klęski.

Książka w ofercie przedsprzedaży – http://tylkorelaks.pl/834-urodzinowy-prezent-dla-hitlera.html

Autor: Agata Jankowiak