Te wspaniałe bogactwa, jakie napływały do Izraela ze świata w wyniku prowadzenia przez Fenicjan i Żydów wspólnych ekspedycji odkrywczych, można ocenić przyglądając się przepychowi Świątyni Salomona!

Na podstawie podań, wykonano kalkulacje oceniające, że tylko w świątyni było 86 ton złota i 126 ton srebra!

Nieprawdopodobna technika budownictwa

Podczas samej budowy ekspertyza, inżynieria  i technologia, jaką się posługiwano była wręcz genialna. W pierwszej Księdze Królów, opisane jest, że:

„została zbudowana z przygotowanego kamienia, zanim zostały połączone tak, aby nie było słychać  w świątyni odgłosów toporów i młotów, ani też żadnych innych narzędzi metalowych, gdy ją budowano.” (1 Kings, 6:7)

Wielkość i przepych

Czy możecie to sobie wyobrazić? Te bloki kamienne, które przetrwały zniszczenie Drugiej Świątyni, która przecież była znacznie skromniejsza niż Świątynia Salomona, wprawiają nas w podziw. Niektóre z tych masywnych bloków skalnych miały długość autobusu, mierząc od 3 do 12 metrów długości, na 2 metry średnicy. Przynajmniej jeden z nich ważył około 445 ton!

Zobacz gdzie kupić

Twierdzi się, że te masywne kamienie, z jakich zbudowano świątynię, były idealnie obrobione, gdy docierały na plac budowy z kamieniołomów. Pasowały do siebie tak idealnie, że prawie nie było widać połączeń pomiędzy nimi. Było to po prostu nie do pojęcia!

Przepych Wielkiej Świątyni był tak oszałamiający, że nie było na ziemi większej budowli ani piękniejszej. Było to osiągnięcie architektoniczne, które wywoływało podziw i zazdrość całego ówczesnego świata. Do Jerozolimy zjeżdżali się odwiedzający z różnych zakątków ziemi, aby móc tylko ujrzeć świątynię i nikt nigdy nie był zawiedziony.

Ilości szlachetnych metali i drogich kamieni w jej wnętrzu przekraczały wszelkie wyobrażenia.

Ta gigantyczna świątynia, miała wnętrza wykonane z najdroższego drewna cedrowego i cyprysowego a wnętrze świątyni było całe wyłożone srebrem, złotem i szlachetnymi kamieniami, onyksem i marmurem. Były też detale z brązu, miedzi i żelaza. Wewnętrzne podwórce były wysadzone pięknymi gaikami palmowymi, kwiatami i ozdobione fontannami z perlącą się wodą.

Przy użyciu współczesnego sprzętu elektronicznego, zbadano wszystkie izotopy metali, jakie znajdowały się na miejscu świątyni. Okazało się na przykład, że ołów, jakiego używano do wykonania rur ściekowych pod świątynią pochodził ze wzgórz Mendip w Somerset w Anglii.

Ten rodzaj analiz można wykonać, dlatego, że w ołowiu pochodzącym z różnych miejsc znajdują się różne ilości izotopu radioaktywnego ołowiu powstającego w wyniku rozpadu materiałów radioaktywnych.

Podobnie ma się sprawa z cyną. Świątynia była zdobiona dużymi ilościami brązu a w procesie wytapiania dodawano do miedzi dużą ilość cyny.

Próby izotopowe cyny z tych stopów brązu wykazały, że ta także pochodziła z Anglii. Świadczyłoby to o tym, że na wyspach Brytyjskich prowadzono przemysłowe wydobycie metali już ponad 1000 lat przed Chrystusem.

Twierdzi się, że:

Niektórzy krytycy twierdzą, że biblijne opisy mówiące o ogromnych bogactwach Króla Salomona, są bardzo grubą przesadą! Takie ilości złota są po prostu nieprawdopodobne a nawet wręcz niewyobrażalne!

W rzeczywistości:

Gdy się porówna podania biblijne z innymi starożytnymi źródłami, to zauważa się, ze Biblia podaje bardzo przybliżone dane do wielu innych, całkowicie niezależnych źródeł, nie tylko żydowskich. Nie tylko Biblia donosi o tym, że w starożytności złoto było głównym środkiem płatniczym, dlatego też jego posiadanie było czymś naturalnym i nagminnym. Szczególnie w przypadku wielkich i bogatych państw, w ich rezerwach musiały się znajdować znaczne ilości tego kruszcu, więc jeśli jest mowa o tonach, czy nawet dziesiątkach ton złota znajdującego się w skarbcach jakiegoś starożytnego państwa, to nie jest to żadną przesadą, gdyż praktyki pozostały dokładnie takie same do dnia dzisiejszego!

  •  Co się więc stało z tymi tak legendarnymi skarbami Salomona?
  • Co się stało ze wszystkimi bogactwami jakie znajdowały się w samej Świątyni Salomona?
  • Czy naprawdę ten najcenniejszy artefakt na ziemi, Arka Przymierza, został odnaleziony? * Gdzie jest to miejsce, w którym się znajduje?

Prawda jest naprawdę oszałamiająca! Jednakże, jak już wspomniałem w tak niespokojnym miejscu jak rejon Bliskiego Wschodu, który i tak jest wielką beczką prochu temat Arki jest tak eksplozywny, że nikt nie odważy się go oficjalnie poruszać!

Oprócz tych kilku pytań, jest jeszcze kilka innych, mających ścisły związek ze skarbami Salomona:

  •  Czy Fenickie statki naprawdę regularnie żeglowały do obu Ameryk?
  • Skąd Salomon miał wszystkie swoje kosztowności?
  • Co było prawdziwym powodem wybudowania tak wspaniałej świątyni w Jerozolimie?

Więcej cennych informacji na temat Bogactw Króla Salomona oraz innych ciekawostek starożytności, odnajdziemy w książkach Jonathana Graya.

ebooki Jonathana Graya – zobacz!

Zobacz gdzie kupić