Tajemnice Przeszłości!

Tutaj odkryjecie sekrety z naszej przeszłości, które dosłownie przyprawiają o zawrót głowy. Pozwoli to wam, ujrzeć świat w takim świetle, w jakim go jeszcze nigdy nie widzieliście! I wiele zagadek przeszłości, dopiero zacznie nabierać dla was sensu.


Ciekawostki, Książki

Jakie legendy kryje Zamek Czocha?

Na terenie naszej malowniczej Polski znajduje się ogromna liczba zabytków starych czy odrestaurowanych, wartych odwiedzenia zamków.

Nie są to tylko połączone ze sobą cegły, puste, głuche pomieszczenia, zwyczajne budowle i prace architektoniczne. Znaczna większość z nich posiada własną, fascynującą historię, niekiedy jest ona smutna, innym razem to zabawna opowiastka. Przeważająca ilość z nich owiana jest legendami, na bazie których do tej pory prowadzone są poszukiwania i badania. Zarówno naukowcy, jak i fascynaci sprawdzają, jak wielkie ziarno prawdy kryją.

Zamek Czocha – szokująca wielkością budowla

Jednym z takich zamków, które mnogością legend i opowiastek zapraszają do siebie, do zapoznania się z ich historią, jest Zamek Czocha. Wspaniała, wielokondygnacyjna, szokująca wielkością budowla. Powstała w 1247 roku. Znajduje się ona w miejscowości Sucha, nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie, w polskiej części Łużyc Górnych.

Zobacz gdzie kupić

Ten potężny zamek został zbudowany z rozkazu króla czeskiego, Wacława I Przemyślidy, a po sześciu latach przekazany biskupowi miśnieńskiemu von Weisenow. Tak oszałamiająca bryła zawiera ogrom sal i pokoi, a każda z nich posiada własną, mrożącą krew w żyłach historię.

Zwiedzanie Zamku Czocha, zacznijmy od zewnątrz. Jest on z trzech stron otoczony rzeką, trawnikami. Przechadzając się wokół zamku, w pewnym momencie natkniemy się na studnię. Oczywiście nie jest to jedynie klasyczne, pionowe ujęcie wód podziemnych, bowiem posiada ona własną, tragiczną legendę.

Studnia niewiernych żon

W czasach, gdy na zamku mieszkali królowie, studnia miała wyjątkowo niecodzienne zastosowanie. Albowiem za każdym razem, gdy małżonek powracający z wypraw dowiadywał się o niewierności swej małżonki, studnia stawała się dla kobiety grobem. Okryty hańbą mężczyzna wrzucał królową w czeluść studni. Dlatego dziś nazywana jest ona Studnią Niewiernych Żon. Mówi się o Ulrike von Nostitz, dla której dziecko stało się dowodem zdrady. Niestety, niewinnego malucha spotkał taki sam los. Król dokonał aktu okrucieństwa i zamurował malca w Marmurowej Sali. Chodzą słuchy, że do dziś po zamku roznosi się płacz dziecka, a biały duch Ulrike przemieszcza się swobodnie po korytarzach, aby je utulić i uspokoić.

Przemierzając wspaniałe sale zamku, mijając Salę Marmurową, trafiamy na Książęcą Komnatę. Ona również stała się miejscem, w którym śmierć poniosło wiele osób. Tym razem były to nałożnice. Legenda głosi, że kochanki zostawały zrzucane do podziemnego lochu, podczas gdy one niczego nieświadome, spały. To wszystko działo się za pomocą specjalnej zapadni zamocowanej na ogromnym łożu.

Co jeszcze działo się w tym strasznym, gotycko-renesansowym zamku?

Zamek Czocha w Suchej jest również miejscem, w którym rozgrywa się akcja powieści „Kolekcja Hankego”, autorstwa Jolanty Marii Kalety. Poznajemy fascynującą historię poszukiwania obrazów, które zostały skradzione podczas drugiej wojny światowej. Matylda, znajdując listę wyjątkowo cennych obrazów, nie jest świadoma, jak wielkiego odkrycia dokonuje. Podejmuje ogromne ryzyko. Podczas poszukiwań, przemierzania zakątków pałacu w Karpnikach, Zamku Czocha oraz terenów malowniczych Sudetów, wpada na ślad szajki handlującej kradzionymi dziełami sztuki. Kobieta była przekonana, że natykając się na przestępców, z powodzeniem może zwrócić się o pomoc do milicji. Tym razem jednak była w błędzie.

Żadna dobra książka nie obyłaby się bez wątku miłosnego. Jak jest i w tym wypadku. Jolanta Maria Kaleta urozmaiciła swoją przygodowo-kryminalna powieść o miłosne perypetie głównej bohaterki, które doskonale uzupełniają całość. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że książka zawiera wiele autobiograficznych wątków.

Polska posiada niezliczoną ilość podobnych, tajemniczych historii. Niektóre z nich mrożą krew w żyłach. Inne wywołują uśmiech na naszej twarzy. Na szczęście wiele z nich zawarte jest w powieściach rodowitej wrocławianko Jolanty Marii Kalety.

Poznaj wrocławską pisarkę

http://www.psychoskok.pl/autorzy/jolanta-maria-kaleta

Zobacz gdzie kupić

Autor: Agata Jankowiak

1 Comment

  1. Czochman

    A ja polecam książkę ZAMEK CZOCHA W POLSCE LUDOWEJ czyta się jak powieść a to same fakty opisane przez historyka

Leave a Reply

Theme by Anders Norén