Algonikowie jest to ludność autochtoniczna, która przywędrowała z Azji przez zamarzniętą cieśninę Beringa ok. 12 tysięcy lat temu. Ludność ta ewoluowała w bardzo dużo plemion obecnie żyjących na terenie USA i Kanady w rezerwatach… Niektóre plemiona dalej czczą swoich bogów i kultywują plemienne tradycje. W tych plemionach, które pozostały wierne swym przodkom, religia chrześcijańska nie zdążyła jeszcze zniszczyć rodzimych wartości, lecz cały czas próbuje.

Indianie północni czczą przede wszystkim życie. Dla Indian każde istnienie, ma swoje miejsce i świadomość. Najważniejsze miejsce w religii Indian zajmuje nasza planeta ziemia, która jest naszą matką. Indianie czują nierozerwalną więź z ziemią. Jednym z najważniejszych dogmatów wiary indiańskiej jest zachowanie równowagi w ekosystemie.

Zobacz gdzie kupić

Indianie czynią praktyki religijne poprzez: medytacje, modlitwę, rytuały np. widowiskowy taniec słońca. Dla Indian świątynia to miejsce sakralne takie jak: góry, jeziora, wodospady, źródła, skały, drzewo, kamienie itp. Współcześnie te miejsca są zagrożone między innymi przez wycinkę drzew w większości tą nielegalną jak i legalną i fabryki oraz zakłady przemysłowe, także autostrady itp. Indianie szczególnie wierzą w swoje sny i wizje. Jedna z prób ich ducha polegała na zaczepieniu skóry na hakach i podwieszeniu się, co dziś jest znaną praktyka na cały świat.

Zbrojne oddziały wojowników Indian

U Indian północnych nie można mówić by dysponowali oni jakąś armią. Były to po prostu zbrojne oddziały wojowników. Przed przybyciem chrześcijańskich kolonizatorów Indianie najpierw walczyli między sobą o dobra naturalne występujące na danym terenie. Dzięki tej zdobytej praktyce mężnie stawiali czoła chrześcijańskiej armii. Indiański wojownik używał: łuku, noży, toporków, oszczepów w późniejszym okresie broń palną oraz konie zdobyte na wojnie z najeźdźcą z europy. Stosowali taktyki typowo partyzancką ze względu na słabość uzbrojenie i doskonałej znajomości terenu przecież była to ich ziemia. Indianie skalpowali swoich zabitych wrogów. Skalp był symbolem męstwa wojownika. Walczyli w taki o to sposób również z plemionami, które zdradziły przodków i przeszli na chrześcijaństwo jak i z chrześcijańskim najeźdźcą. Niektórzy Indianie woleli zastąpić ducha Manitou-Jezusem.

Indianie przeważnie wiedli koczownicze życie przemieszczając się za stadami bizonów, dzięki, którym mogli egzystować. Bizony dostarczały pożywienia oraz skór, które wykorzystywano do budowy namiotów oraz był to materiał, z którego robiono słynne buty Indian zwane mokasyny. Indianie wyrabiali również łódki zwane canoe. Dłubali drzewo, aż przypominało łódkę, prostota była ich głównym atutem. Także spożywali owoce i warzywa w tym celu uprawiali kukurydze i ryż. Domostwem zajmowała się kobieta, a mężczyzna chodził na polowania i wojował.

Biały człowiek zabijał bizony, by wyżywić rodzinę

W miarę przybywania kolonistów bizony zaczęły zanikać, a tym samym egzystencja Indian była zagrożona. Biały człowiek zabijał bizony po to tylko, by sprzedać skóry, a nie po to by wyżywić rodzinę. Zabijali setki tysięcy tych zwierząt, których ciała po zdjęciu skór leżały odłogiem czyniąc obraz rzezi na oczach Indian. Indianie w takim wypadku musieli polować na borsuki i inne zwierzęta oraz trudnić się zbieractwem. W chwilach wolnych Indianie rzeźbili piękne przedmioty takie jak: maski, kubki, talerze, sztućce, figurki zwierząt, skrzynie. Przedmioty wykonywane były z: drewna, kości, muszli, kamienia. Indianie do tej pory wykonują takowe rzeźby, ponieważ niekiedy bywa to ich jedyne źródło utrzymania. Również znane są na cały świat indiańskie koce wykonane z cedrowego łyka lub wełny koziej oraz psiej.

Indianie prowadzili wiele wojen z chrześcijańskimi armiami. Chrześcijańskie armie nie walczyły honor Wound Kneeowo, ponieważ używali ciężkiego sprzętu, którego Indianie nie znali i nie posiadali. Ostatnia masakra na Indianach odbyła się 29 grudnia 1890 roku nad Wound Knee. Chrześcijańska kawaleria wyrżnęła kilkuset Indian, jako trofeum po rzezi zabrali skalp wodza Wielkiej Stopy, który zwrócili rodzinie zmarłego wodza dopiero w 2000 roku i to pod naporem mediów. Nie dość, że państwa chrześcijańskie mordowały Indian i doprowadziły wyginięcia całych plemion to jeszcze zabijali się między sobą prowadząc wojny w nowym świecie.

Dziś istnieje wiele ruchów społecznych na rzecz odbudowy wierzeń i tradycji Indian. Niestety część Indian uległa degradacji i wierzeniom chrześcijańskim jak i narkotykom i alkoholowi. Współczesna cywilizacja tak skaziła ziemię i wodę, że Eskimosa jedzącego fokę na surową określa się mianem samobójcy ze względu zanieczyszczenia wody. Owoce morza również nie nadają się do spożycia na surowo. Do XIX wieku w Ameryce istniało niewolnictwo. Indian oraz czarnych osadzano na plantacjach i kopalniach. Kościół dopiero w XIX wieku potępił oficjalnie niewolnictwo. Tak jakby przez ok. 1900 lat nie mieli czasu tego zrobić.

Istnieje jeszcze dużo innych znanych i mniej znanych kultur pogańskich

Od Aborygenów i Buszmenów możemy nauczyć się sztuki przetrwania w dzikiej naturze. Umiejętność wykorzystywania wszelkich dóbr naturalnych w celu przeżycia w krytycznej sytuacji to bardzo przydatna cecha. Przyszłe pokolenia powinny się jej uczyć już od najmłodszych lat. Myślę, że na takie wykłady uczniowie chętnie by chodzili, ponieważ jest to coś pierwotnego i naturalnego, co człowieka do tego przyciąga. Od takich kultur jak Słowianie, Indianie i w ogóle ludy tubylcze należy się uczyć poszanowania i umiłowania największej rodzicielki życia, jaką jest matka ziemia.

więcej na Religie a realia. Przez wieki minione do współczesności
Zobacz gdzie kupić