Temat samej wieży Babel jest niezwykle ważny. Stanowi, bowiem pewien punkt wyjściowy i przełomowy, który jak żaden inny incydent historyczny nie wpłynął na dzieje ludzkości w tak wielkim stopniu – tym bardziej, że w Biblii jest opisany, jako incydent, któremu poświęcono jedynie kilka wersetów.

I cała ziemia miała jeden język i jedną mowę. I nadszedł czas, gdy wędrowali ze wschodu i odkryli równinę w krainie Shinaru i tam się osiedlili. I wtedy powiedzieli do siebie, chodźmy i zacznijmy robić cegły i wypalmy je dokładnie. I mieli cegły, jako budulec, oraz smołę z piaskiem, jako zaprawę. I powiedzieli, chodźmy, zbudujmy sobie miasto i wieżę, której szczyt będzie sięgał nieba. I stwórzmy sobie imię, bo inaczej zostaniemy rozrzuceni po powierzchni całej ziemi

(Geneza 11:1-4).

Dopiero odkrycia ostatnich 150 lat rzuciły nieco więcej światła na biblijne wzmianki, pokazując jednocześnie, jak niezwykle dokładne są kroniki biblijne.

Praktycznie rzecz biorąc każda cywilizacja na ziemi posiada swoją wersję Potopu, ale czy istnieją gdzieś na powierzchni ziemi dowody na to, że Potop naprawdę miał miejsce i że odrodzenie się życia na ziemi rozpoczęło się na obszarze gór Ararat, i że następnie nastąpiło pomieszanie języków i co za tym idzie – migracja ludów? I jakie są na to dowody, że wszystkie języki, jakimi się ludzie posługiwali, wzięły swój początek właśnie we wschodniej Turcji, i że to właśnie tam mają wspólne korzenie?

Zobacz gdzie kupić

Przez długi okres czasu nasza grupa badawcza, przemierzając wszystkie kontynenty, skupiała swoje zainteresowania na zbyt wielu zagadnieniach jednocześnie. Żałuję, że wiele projektów pochłonęło nam tyle czasu, że nie byliśmy w stanie poświęcić aż tyle czasu, ile ten temat by tego wymagał, aby dokładniej zbadać epizod Babel i odszukać śladów tej niesławnej wieży.

Babel był przykładem najczystszego buntu i nieposłuszeństwa wobec Boga.

Boska koncepcja jednego języka i jednego narodu została wykorzystana w najbardziej perfidny sposób. Rządzący zaczęli planować stworzenie rządu światowego. Nemrod i jego ludzie zaczęli przygotowywać okrutne prawa, aby zniewolić i kontrolować masy. Jeśli ich plan by się powiódł, to w szybkim czasie zdeprawowaliby młodą ludzkość.

Symbol ich buntu, wieża Babel, wznosiła się z każdym dniem coraz wyżej nad równiną. Wtedy nastąpiła interwencja Boga. Powodów tamtych wydarzeń było wiele. Plany spiskowców zostały nieoczekiwanie pokrzyżowane.

JĘZYKI ZOSTAŁY POMIESZANE

Zejdźmy na dół i pomieszajmy ich język tak, aby nie rozumieli siebie nawzajem. W ten sposób Pan rozrzucił ich stamtąd po powierzchni całej ziemi.  I zaprzestali budowanie miasta. Dlatego miejsce to zostało nazwane mianem Babel, gdyż tam pomieszał im Pan języki i stamtąd rozpędził ich po powierzchni całej ziemi

(Geneza 11:7-9).

Nazwa pierwszego miasta, jakie zbudowali – brzmiała Babel, co po prostu oznacza „roztargnienie” lub „pomieszanie” (Nazwa „Babel” występuje w Biblii 37 razy i oznacza „pomieszanie”.)

Ludzie pragnęli „wyrobić sobie imię”, co też bez wątpienia im się udało.

Czy możecie sobie wyobrazić miasto, które zamieszkiwało tysiące ludzi pracujących ramię w ramię zarówno przy jego wznoszeniu jak i budowie ogromnej wieży, której wzorce ludność musiała znać jeszcze z okresu przed Potopem? Wieży, która miała sięgać aż do samego nieba, i stać się wyzwaniem rzuconym Bogu! Robotnicy pracujący na samym szczycie wieży przekazywali informacje o zapotrzebowaniu na materiały robotnikom pracującym w niższych partiach wieży. Tym sposobem żądanie docierało aż na sam dół, gdzie przygotowywano zamówiony budulec i transportowano na szczyt wieży. Wtedy nastąpiło coś, czego nikt z nich nie był w stanie wytłumaczyć.  W pewnej chwili przestali rozumieć, co mówią ich koledzy. Być może ci, którzy pracowali obok siebie rozumieli się nawzajem, lecz gdy przekazywali polecenia tym, którzy pracowali poniżej, to tamci słyszeli jedynie jakiś bełkot. Miejsce budowy musiało stać się sceną kompletnego chaosu.

Nawet nie sposób wyobrazić sobie tego, co musiało się tam dziać. Podania historyczne jednak donoszą, że wkrótce po tym wszelkie prace przy budowie wieży i miasta zostały przerwane a ludność „została rozrzucona po powierzchni całej ziemi”.  Nieco później przyjrzymy się wszystkim dowodom, jakie na to, że to właśnie z tego miejsca wywodzą się wszystkie języki.

Więcej informacji w książce Jonathana Graya Co się stało z wieżą Babel  oraz innych ciekawostek znajdą Państwo w książkach Jonathana Graya.

ebooki Jonathana Graya – zobacz wszystkie!

Zobacz gdzie kupić