Niech paradoks omnipotencji zastąpi definicję cudu: czy Bóg może stworzyć tak ciężki kamień, którego nie podniesie? Jeśli może, to go oczywiście nie podniesie, nie jest więc wszechmocny.

Cała katolicka cudowność unika rozumu, degraduje logikę i wywyższa wiarę jako jedyną drogę poznania Boga. Cud musi być oderwany w przyczynie od rzeczywistości, w przeciwnym razie przestaje być cudem.

Szukanie przyczyn porządku przyrody w cykliczności pór roku

Natomiast mitologia słowiańska, jej rozbudowany panteon bogów, orientowała się na percepcję przyczynowo-skutkową; szukanie przyczyn porządku przyrody w cykliczności pór roku… Symbolem tej percepcji jest koło i jego konsekwencje. W praktyce, obrzędzie i modlitwie słowiańskiej zawsze chodziło o żar serca (wiara) i blask umysłu (rozum) – o syntezę w rozumie. Do dziś nic bardziej twórczego i oczywistego nie wymyślono.

Zobacz gdzie kupić

Bóg Porządku ma również tę zaletę, że ugruntowuje, ukorzenia, utwierdza nas w rzeczywistości. Natomiast Bóg Cudów kieruje w przestrzeń bez rzeczywistości, bez praw, bez rozumu, czyli w konsekwencji jest to stan niekonkretny w przeciwieństwie do stanu porządku, który kategorycznie wymusza na nas odpowiedzialność, wskazując, że dwa razy dwa równa się zawsze cztery. W stanie Boga Cudów wszystko jest możliwe (moralność sterowana, spekulatywna). W stanie boskiego porządku możliwe jest tylko to, co wynika z prawa, pod warunkiem, że prawo jest autentyczne.

Cudu najczęściej oczekujemy w relacji z cudownym uzdrowieniem, magicznym dotknięciem, boskim tchnieniem (natchnieniem) w myśl przekonania, że wiara czyni cuda. Cud religijny jest specyficzny – odpowiada na ludzkie fobie, trwogę i psychozy – jest zbawienny. Dla porównania spójrzmy na inny cud, cud artystyczny, który spełnia się w… zachwycie.

Czy w Polsce można być antykatolikiem? Czy postawa antykatolicka jest antypolska? Gdzie kończy się wolność słowa w katolickim państwie polskim?

http://www.prasa24h.pl/17298/czy-w-polsce-mozna-byc-antykatolikiem.html

Przestrzeń nadprzyrodzona pełna jest zjawisk paranormalnych i niewiedzy. Są jednak w tej przestrzeni również takie zjawiska jak duchowość, którą uchwycić i zdefiniować jest dość trudno, co bardzo ułatwia kreowanie zdarzeń cudownie urojonych. I nie ma w tym nic złego, tak długo, gdy cud nie rości sobie prawa bycia wyrocznią, a dalej religijnym nakazem społecznym.
Zobacz gdzie kupić