Artykuł powstał na podstawie powieści „Strzała przeznaczenia”

Walki, które toczyły się w ówczesnym czasie, wyznaczają tor fabuły. Opisując bitwę pod Stamford Bridge autor „ożywił” pewną normandzką legendę. Jest ona bezpośrednio związana z wydarzeniem, dlatego zdaje się niezwykle cenna. Postać bohatera  Thorbjorna Hakonssona jest inspirowana klechdowym przekazem na temat pewnego nieustraszonego wojownika. Podobnież wojak ten w pojedynkę bronił przeprawy na moście Stamford. Tocząc zaciekły bój, powalił czterdziestu przeciwników. Najpewniej walczyłby dalej, ale życie odebrał mu zdradziecki cios zadany włócznią. Poczynania legendarnego wojownika nie bez przyczyny zachowały się w pamięci potomnych. Bitwę pod Stamford Bridge, w której miał brać udział, uznawana jest niebywale zaciętą i krwawą. Anglicy dosłownie zaskoczyli Wikingów, którzy ostatecznie zostali rozgromieni. Ocaleli nieliczni, ale wśród ofiar znalazły się znaczące osobistości. Zginął między innymi król Norwegii Harald III Srogi, zwany „ostatnim wikingiem”, który liczył na przejęcie tronu Anglii.

Zobacz gdzie kupić

Batalia pod Hastings w powieści Strzała przeznaczenia

W historii świata zapisało się wiele bitew, o których zapomnieć nie można. Batalia pod Hastings jest jedną z nich. Było to decydujące starcie w inwazji Normanów na Anglię. Innymi słowy, to właśnie batalia pod Hastings zadecydowała o losach Anglii. Co więcej. Bitwa pod Hastings uznawana jest za jedną z przełomowych w dziejach świata. Dokładnie 14 października 1066 roku wojska Normanów pod dowództwem Wilhelma Zdobywcy starły się z pospolitym ruszeniem anglosaskim i gwardią dowodzoną przez króla Harolda II. Batalia odbiła się szerokim echem. Na Anglię natarli bowiem najeźdźcy z kontynentu europejskiego. Zastosowanie przez Anglosasów przemyślanej taktyki obronnej miało kluczowe znaczenie. Na wzgórzu Senlac utworzyli długą, zwartą kolumnę. Bronili się zajadle przed kolejnymi atakami różnych formacji wojsk księcia Normandii. Niestety, pomimo zmasowanej obrony ponieśli porażkę. W następstwie została zniszczona większość armii Anglosasów, a śmierć poniósł także jej król.

Bitwa pod Stamford Bridge na obrazie Petera Arbo )Wikipedia)

Polski wątek w powieści Strzała przeznaczenia

Wertując źródła historyczne, nie sposób znaleźć wzmianki o tym, by jakikolwiek polski rycerz brał udział w bitwie pod Hastings. Wiadomym jest jednak, że książę Wilhelm przed wyprawą na Anglię, ściągał najemników. Byli pośród nich przedstawiciele z różnych krajów, możliwe, że także z piastowskich ziem. Autor, podążając za tą myślą, wykreował postać Dobiesława z Płocka. Wojaka uwikłanego w rozgrywki polityczne, toczące się w jedenastowiecznej Polsce. O ile postać ta jest fikcyjna, władcy, o których wspomina, są w pełni prawdziwi. Tym samym, wątek Dobiesława wzbogaca fabułę.

więcej na stronie:

http://www.psychoskok.pl/produkt/strzala-przeznaczenia

„Strzała przeznaczenia” to powieść łącząca historyczne fakty z literacką fikcją. Autor, Piotr Skupnik zadbał, by zainteresować Czytelników losami średniowiecznej Europy. Intrygujące szczegóły poznamy, sięgając po książkę.

Zobacz gdzie kupić